stredocech.net

Základní informace

Sloní trus bude pražská zoo využívat k výrobě papíru

Věřte nebo ne, ale pražská zoologická zahrada chce využívat sloní trus k výrobě papíru. V plánu má vybudovat manufakturu přímo ve svých prostorách.

elephant-114543_640

Podobnou vizi měla i zoologická zahrada v Curychu, ale do dnešního dne se ji manufakturu zprovoznit nepodařilo. Zoo Praha je o něco dál. Nechala se inspirovat v asijských zemích a díky zvládnutí náročného technologického postupu je mnohem blíže k jejímu spuštění. Snad si tak brzy návštěvníci pražské zoo na vlastní kůži vyzkouší jeho výrobu.

Pražské zoologické zahradě se již vloni podařily vytvořit první vzorky papíru. Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou, v jejichž laboratořích proběhla příprava suroviny, a s Ruční papírnou ve Velkých Losinách se ověřila technologie pro výrobu přírodního papíru ze sloního trusu.

„Jde nám především o to, aby si návštěvníci mohli práci sami vyzkoušet a vyrobit si ze sloního trusu vlastní papír,“ sdělil Miroslav Bobek, ředitel zahrady. V plánu má zoo postavit zastřešenou dílnu, kde bude k dispozici veškeré zázemí pro výrobu.

Pro samotné spuštění projektu bylo třeba zajistit financování. Jak zjistila ČTK, z nedávno schváleného rozpočtu na rok 2015 dostala zoologická zahrada, která je příspěvkovou organizací Prahy, od města na manufakturu 2,5 mil. Kč.

Hlavním zdrojem inspirace, ze kterého čerpala pražská zoo, je Srí Lanka, kde má výroba přírodního papíru ze sloního trusu dlouholetou tradici. Sloní sirotčinec v Pinnawale, odkud také pochází nedávno dovezené dvě slonice, si vydělává na svůj provoz, krom vstupného, právě výrobou a prodejem papíru. Než se z trusu získá papír, musí projít řadou technologických kroků. Po jeho vymytí a usušení se přibližně den vaří a následně se opět suší. Dělníci pak rostlinná vlákna řežou a znovu máčí ve vodě, tentokrát s přidanou směsí papíru. Vzniklou papírovou emulzi nechají vyschnout na slunci a vytvořený hrubý papírový arch znovu namáčí a lisují. V místním obchůdku jsou pak k dostání například notesy, kalendáře, plastiky či talismany.

 

www.praha.cz

Středočech.net

You must be logged in to post a comment Login