stredocech.net

Základní informace

V Lánech se ochutnávala oblíbená jídla prezidenta T. G. Masaryka

Rakovnické Muzeum T. G. Masaryka představilo v Lánech u příležitosti výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka výstavu o historii jeho salónního vozu. Prvorepublikovou atmosféru zpestřila ochutnávka prezidentových oblíbených jídel a dobová hudba.

lany 1

Slavnostního dne a pietního aktu se v sobotu 7. března 2015 zúčastnili poslanec Parlamentu ČR Zdeněk Syblík (ČSSD), náměstek hejtmana Středočeského kraje pro regionální rozvoj Karel Horčička (ČSSD), radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM) a starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).

„Letošní 165. výročí narození prezidenta T. G. Masaryka bylo ve znamení účasti mnoha osobností, spolků, občanů, kteří položili u lánského hrobu T. G. Masaryka věnce a kytice. Program vhodně doplnil pěvecký sbor Chorus Laneum, který zazpíval prezidentovy oblíbené písně i hymnu,“ řekl náměstek Karel Horčička.

Před muzeem vystoupil folklorní soubor Čtyřlístek, revivalová skupina The Geront Shadows Revival a mladá kapela 2ND. „Výstava věnovaná Masarykovu salónnímu vozu doplnila stálou expozici, nechyběli ani četníci a legionáři v dobových uniformách. Prvorepubliková atmosféra s ochutnávkou jídel, která měl Masaryk rád, byla dokonalá. Děkujeme i studentům klánovické hotelové školy, kteří ochutnávku připravili,“ dodal radní Zdeněk Štefek.

Lánské Muzeum T. G. Masaryka je pobočkou Muzea T. G. M. Rakovník. Spolu s expozicí o prezidentovi je zde prezentována jeho rodina, československé legie a období první republiky. V dalším lánském objektu je k vidění historie Českého červeného kříže a osobnost Alice G. Masarykové.

zdroj Kraj

Středočech.net

You must be logged in to post a comment Login